Bakan Koca’nın Korktuğu Başına Geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın günlerdir u-yarısını yaptığı ve kimsenin dikkate almadığı olay maalesef gerçek oldu.

Yeni normalleşme süreci devam ederken,ikinci dalga endişesi devam ediyor. Son 10 günde 350 yeni vaka hastanede tedavi altına alınırken, 550 kişi de evlerinde karantinaya alındı.Sağlık Bakanlığı bu gelişme üzerine birçok ilimizde maske takmayı zorunlu hale getirirken alarm seviyesini sarıya

Çin’in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgını (Kovid-19) kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alarak pandemi haline dönüştü. Türkiye’de şimdiye kadar 173 bin 36 vaka tespit edilirken, bu vakaların 146 bin 839’u iyileşti. 4 bin 746 kişi koronavirüs nedeni ile hayatını kaybederken, 631 kişi ise yoğun bakımda tedavi görmeye devam ediyor. Hükümetin atmış olduğu adımlar ve vatandaşların da “evde kal” çağrılarına uymasının ardından 1 Haziran itibari ile yeni normalleşme sürecine girildi.VAKA SAYILARI 10 GÜNDE TAVAN YAPTIYeni normalleşme süreci ile birlikte vaka sayılarında düşüş, iyileşen hasta sayılarında artış devam ederken Diyarbakır’da ikinci dalga endişesi yaşanmaya başladı. Daha önce günde 3-5 arasında olan vaka sayısı son günlerde hızla arttı. Son 10 gün içinde 350 yeni vaka hastaneye yatırılırken, 550 kişinin de evlerinde karantinaya alındığı öğrenildi. Kent genelinde birçok bölgede vatandaşlar maske takmayıp sosyal mesafeye de uymadan hareket etmesi üzerine, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararınca önceki günden itibaren maskesiz sokağa çıkma yasağı kararı alındı. Yasağın başlaması ile birlikte gerçekleştirilen denetimlerde maskesiz sokağa çıkan vatandaşlara cezai işlem uygulandı.

BAKAN KOCA UYARMIŞTISağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, 1 Haziran itibariyle başlayan yeni normalleşme süreci sonrasında Orta Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da kısmi bir artışın olduğunu belirterek, “Bu hareketliliğin getirdiği, maske, mesafe konusunda hassasiyet göstermememizin bir sonucu. Diyarbakır’da son 3-4 gündür yükseliş içinde. Burada da genel bir artıştan öte kültürel, sosyal etkinliklerde artışın daha fazla olduğunu görüyoruz. Buralarda özellikle filyasyon çalışmalarını yoğunlaştırmış durumdayız. Vatandaşımızın daha hassas davranmasını, tedbirler için katı davranması gerektiğini hatırlatmak istiyorum” ifadelerini kullandı.